Najczęściej zadawane pytania
Konsultacja prawna
Rozmowa z adwokatem to dla wielu moich Klientów często pierwsze takie doświadczenie w życiu. Krótki przewodnik przybliży Państwu, jak wygląda konsultacja prawna i w jaki sposób się do niej przygotować, by jak najlepiej wykorzystać poświęcony Państwu czas.
1. W czym może pomóc adwokat?
Warto skonsultować się z adwokatem, jeśli masz jakiekolwiek problemy prawne lub potrzebujesz pomocy w zrozumieniu swoich praw i obowiązków. Adwokat może pomóc w wielu kwestiach prawnych: udzielić porady, reprezentować Twoje interesy w sądzie, sporządzić umowę albo inny dokument czy doradzić w prowadzeniu biznesu. Każda podejmowana przez Ciebie czynność łączy się w jakiś sposób z przepisami prawa.
2. Kiedy umówić się na konsultacje? Czy adwokat będzie mi potrzebny dopiero, kiedy sprawa trafi do sądu?
Warto umówić się na konsultację z adwokatem w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy masz jakiekolwiek problemy prawne lub wątpliwości dotyczące swoich praw lub obowiązków, najlepiej na jak wcześniejszym etapie problemu, który Cię spotkał. Nie musisz czekać aż sprawa trafi do sądu, im wcześniej skonsultujesz się z adwokatem, tym większa szansa na korzystne dla Ciebie rozwiązanie!
3. W jaki sposób umówić się na konsultacje?
Na konsultacje możesz umówić się telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy.
4. W jakiej formie może odbyć się konsultacja?
Konsultacja może odbyć się w różnych formach, zależnie od Twoich preferencji. Mogę zaproponować:
- osobistą konsultację w siedzibie Kancelarii
- konsultację telefoniczna
- konsultację online
- konsultację mailową
Wybór formy konsultacji zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Ważne, aby wybrana forma umożliwiała swobodną komunikację i zapewniała szczegółowe omówienie sprawy.
5. Czy jest możliwość odbycia konsultacji online?
Jak najbardziej! Konsultacja może odbyć się za pośrednictwem platform do wideokonferencji takich jak Google Meet czy Microsoft Teams.
6. Jak przygotować się do spotkania? Co ze sobą wziąć? Jakie dokumenty będą potrzebne?
Przed spotkaniem z adwokatem zastanów się nad sprawą, którą chciałbyś omówić: przypomnij sobie istotne okoliczności związane ze sprawą, uporządkuj istotne informacje i skompletuj dokumenty związane ze sprawą. Im lepsze przygotowanie, tym lepiej! Weź ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące sprawy, adwokat sam zdecyduje, które są istotne z punktu widzenia Twojego interesu.
7. Czy powinien przekazać adwokatowi wszystkie informacje i dokumenty? Co jeśli adwokat przekaże te informację innym osobom?
Bycie szczerym i otwartym wobec adwokata jest bardzo istotne! Im więcej informacji przekażesz, tym większa szansa na uzyskanie odpowiedniej pomocy. Nieprzekazanie ważnych faktów lub dostarczenie niepełnych informacji może prowadzić do błędnych porad prawnych lub niekompletnego zrozumienia sytuacji przez adwokata.
Pamiętaj, że istnieje tajemnica zawodowa, co oznacza, że adwokat jest zobowiązany do zachowania poufności w sprawie informacji, którą przekażesz. Dlatego jest w twoim interesie mówić adwokatowi wszystko, co może mieć wpływ na twoją sytuację prawną.
8. Czy adwokat może mnie reprezentować w sądzie?
Jak najbardziej!
9. Ile kosztuje jednorazowa konsultacja? Ile kosztuje prowadzenie sprawy?
Koszty usług kancelarii adwokackiej są ustalane indywidualnie. Oznacza to, że cena konsultacji czy dalszego prowadzenia sprawy zależy od charakteru sprawy i jej zawiłości, wkładu pracy ze strony adwokata oraz wartości przedmiotu sprawy.
10. Ile trwa pojedyncza konsultacja?
Pojedyncza konsultacja trwa do 60 minut.
Wizyta w sądzie
Z doświadczenia zawodowego wiem, że dla wielu moich Klientów wizyta w sądzie jest stresującym przeżyciem, dlatego przygotowałam krótki przewodnik w formie pytań i odpowiedzi, który przybliży Państwu, jak wygląda wizyta w sądzie.
1. Dostałem pismo z sądu, co mam zrobić?
Przede wszystkim – zachowaj spokój i uważnie przeczytaj jego treść. Sprawdź tytuł, powinien wskazywać, czy jest to wezwanie na termin rozprawy czy pismo, na które powinieneś odpowiedzieć.
Sprawdź, czy w piśmie są wskazane określone terminy np. rozprawy. Jeśli nie masz pewności, jak powinieneś/nnaś zareagować na otrzymane pismo, rozważ skonsultowanie się z adwokatem.
2. Dostałem zawiadomienie o terminie rozprawy, co mam zrobić?
Sprawdź dokładnie termin rozprawy, upewnij się, że nie koliduje z Twoimi innymi zobowiązaniami. Pamiętaj, aby na termin rozprawy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – najlepiej dowód osobisty. Przyjdź kilka minut przed zaplanowanym czasem rozpoczęcia posiedzenia. Po wejściu do budynku pracownicy ochrony sądu wskażą Ci drogę, o ile podasz im numer sali rozpraw z wezwania.
3. Czy są jakieś ograniczenia dotyczące wejścia do budynku sądu?
Tak, udając się do sądu musisz przestrzegać pewnych zasad:
- nie wolno być pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
- nie wolno mieć przy sobie broni, a także innych przedmiotów lub substancji potencjalnie niebezpiecznych;
- na teren sądu nie są wpuszczane zwierzęta (poza psami-przewodnikami);
Po wejściu do budynku sądu zostaniesz poddany kontroli przez pracownika ochrony sądu.
4. Jestem w budynku sądu, ale nie mogę znaleźć sali rozpraw wskazanej w zawiadomieniu, co mam zrobić?
Zapytaj pracownika ochrony sądu, gdzie znajduje się sala, której szukasz.
5. Jestem pod salą rozpraw, jak sprawdzić czy to właściwa sala?
Na ścianie obok drzwi Sali rozpraw znajduje się tzw. wokanda w formie elektronicznej lub papierowej. To spis spraw, które odbywają się danego dnia w danej sali rozpraw. Znajdź swoją sprawę na podstawie nazw stron postępowania albo sygnatury – numeru sprawy wskazanego w wezwaniu.
6. Kiedy powinienem wejść na salę rozpraw?
W wezwaniu i na wokandzie znajdziesz zaplanowaną godzinę rozpoczęcia posiedzenia sądu. Należy stawić się przed wskazaną salą rozpraw, najlepiej kilka lub kilkanaście minut przed wskazaną godziną i cierpliwie poczekać. O rozpoczęciu posiedzenia poinformuje pracownik sądu. Pamiętaj, nie wszystkie posiedzenia zaczynają się o czasie, możliwe są opóźnienia!
7. Co zrobić, jeśli spóźniłem/am się na rozprawę?
Przyjdź pod salę rozpraw wskazaną w zawiadomieniu o rozprawie, upewnij się za pośrednictwem wokandy, że to właściwa sala rozpraw. Jeśli masz taką możliwość zapytaj inne osoby czekające pod salą czy posiedzenie z godziny X już się rozpoczęło. Jeżeli tak, zapukaj do drzwi, przedstaw się, przeproś za spóźnienie i dołącz do posiedzenia.
8. Gdzie powinienem usiąść na sali rozpraw?
Jeśli zostałeś wezwany do sądu w charakterze świadka lub chcesz obserwować posiedzenie w charakterze publiczności, usiądź w ławach naprzeciwko stołu sędziowskiego. Jeśli jesteś w sądzie w charakterze strony i to Ty wniosłeś sprawę do sądu usiądź po lewej stronie sali (lewe ramie skierowane w stronę sędziego) lub po prawej, jeśli to Ty zostałeś pozwany lub oskarżony (prawe ramię skierowane w stronę sędziego).
Pamiętaj, że istnieje tajemnica zawodowa, co oznacza, że adwokat jest zobowiązany do zachowania poufności w sprawie informacji, którą przekażesz. Dlatego jest w twoim interesie mówić adwokatowi wszystko, co może mieć wpływ na twoją sytuację prawną.
9. Zgubiłem list z zawiadomieniem o terminie rozprawy, co teraz? Jak sprawdzić datę, godzinę i salę rozpraw?
Jeśli pamiętasz dzień rozprawy i sygnaturę (numer sprawy) możesz sprawdzić wokandę elektroniczną znajdującą się na stronie internetowej sądu. Jeśli nie masz tych danych, skorzystaj z infolinii właściwego sądu.
10. Dostałem wezwanie do stawienia się w sądzie jako świadek, ale nie będę mógł być na rozprawie. Co mam zrobić?
Uprzedź o tym sąd tak szybko, jak to możliwe. Możesz skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Interesanta właściwego sądu i poinformować o nieobecności ze wskazaniem przyczyny, numer telefon znajdziesz na stronie internetowej sądu. Pamiętaj, że nieobecność musi być usprawiedliwiona!
11. Czy mogę przyjść do sądu z małym dzieckiem?
Tak, możesz, ale pamiętaj, że musisz przyjść z kimś kto zapewni dziecku opiekę w czasie, kiedy będziesz przebywać na sali rozpraw. Dzieci nie mogą przebywać na sali rozpraw (chyba, że wyjątkowo zezwoli na to sędzia prowadzący sprawę).
12. Czy do sądu muszę się specjalnie ubrać?
Nie ma konkretnych wytycznych. Pamiętaj, że Twój strój musi być adekwatny do powagi sytuacji i miejsca, w którym się znajdziesz. Unikaj krótkich spodenek, dresów, koszulek na ramiączkach lub plażowych sukienek oraz kąpielowych klapek. Sędzia może zwrócić Ci uwagę, że wyglądasz niestosownie!
Kancelaria Adwokacka Weronika Pawlikowska
Email: kancelaria@adwokatpawlikowska.pl
Telefon: 602-880-265
Adwokat Łódź
Kościuszki 23/25 lok. 9
90-418 Łódź
Poniedziałek - Piątek:
9:00 - 17:00
Adwokat Brzeziny
Henryka Sienkiewicza 18
95-060 Brzeziny
Poniedziałek - Piątek:
9:00 - 17:00