Sprzedaż na Vinted w Polsce a podatki. Poradnik

Jak wygląda sprzedaż na Vinted w Polsce?

Rynek sprzedaży internetowej rozwija się w Polsce coraz prężniej. Coraz więcej konsumentów korzysta z różnego rodzaju platform internetowych umożliwiających zakup oraz sprzedaż rzeczy, rośnie również popularność sprzedaży przedmiotów używanych za pośrednictwem platform internetowych takich jak Vinted czy OLX. Badania rynku pokazują, że konsumenci stają się coraz bardziej otwarci i coraz chętniej korzystają z platform sprzedażowych. Nowe możliwości niosą też za sobą nowe wyzwania. Czy wiemy jakie prawa i obowiązki ciążą na sprzedawcy w związku ze sprzedażą przedmiotów, w tym sprzedażą używanych rzeczy?

Jakie prawa i obowiązki ciążą na sprzedawcy w związku ze sprzedażą przedmiotów na Vinted, w tym sprzedażą rzeczy używanych?

Przedstawiam krótki poradnik, który ma na celu odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z opodatkowaniem sprzedaży przedmiotów używanych przez osoby fizyczne za pośrednictwem platform internetowych takich jak Vinted. Z tego poradnika dowiesz się, czy sprzedaż rzeczy za pośrednictwem ww. platformy oznacza dla Ciebie konieczność prowadzenia działalności gospodarczej, czy taka sprzedaż towarów rodzi obowiązek zapłacenia podatku oraz jakie ryzyka podatkowe wiążą się z internetową sprzedażą przedmiotów używanych.

Opodatkowanie sprzedaży internetowej – od czego zacząć?

Rozpoczęcie sprzedaży rzeczy używanych na Vinted wydaje się być banalnie proste. Sam proces sprzedaży rzeczy jest intuicyjny i nie powinien sprawić nowemu użytkownikowi platformy żadnego problemu. Sprzedaż rzeczy nie wymaga formalnego założenia działalności gospodarczej, możliwe jest dokonywanie transakcji sprzedaży jako osoba fizyczna. Niektóre platformy jak np. Vinted powstały jako internetowe second handy z myślą o sprzedaży przedmiotów używanych i – co do zasady – nie uniemożliwiają użytkownikom platform prowadzenia sprzedaży towarów w ramach działalności gospodarczej. W związku ze wzrostem popularności samej platformy oraz wprowadzeniem Dyrektywy DAC7 podatek od sprzedaży na Vinted stał się gorącym tematem wśród użytkowników platformy.

Podatek od sprzedaży towarów na Vinted

Zacznijmy od przepisów dotyczących opodatkowania sprzedaży używanych rzeczy. Na pierwszy ogień najważniejsze przepisy dotyczące sprzedaży przedmiotów – Ustawa o PIT, czyli Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Przychody sprzedaży internetowej mogą być kwalifikowane do dwóch źródeł przychodów: pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT) lub odpłatne zbycie rzeczy ruchomych stanowiące osobne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT).

Zgodnie z Ustawą o PIT sprzedaż rzeczy jest wolna od opodatkowaniu po upływie sześciu miesięcy od daty ich nabycia, o ile nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d Ustawy o PIT). Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalnością gospodarczą jest działalność prowadzona w celach zarobkowych, w tym handlowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Z języka podatkowego na język polski – jeżeli sprzedajesz używaną rzecz, kupioną co najmniej 6 miesięcy wcześniej i jest to sprzedaż incydentalna, nie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, to nie będziesz musiał zapłacić podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pamiętaj, że system podatkowy jest złożony, brak obowiązku podatkowego w zakresie przepisów dotyczących Ustawy o PIT nie oznacza, że nie wystąpi inne obciążenie podatkowe. Takim zwodniczym podatkiem, o którym często zapomina się przy sprzedaży towarów jest PCC z Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają min. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. To oznacza, że – co do zasady – sprzedaż na Vinted będzie objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oczywiście od powyższej zasady istnieją wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie od podatku czynności stanowiących sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Czym jest podstawa opodatkowania? Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy. W uproszczeniu możemy przyjąć, że podstawa opodatkowania to cena sprzedaży. Pamiętaj, obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na nabywcy!

Podsumowując, jeżeli sprzedajesz używane rzeczy, tj. takie, które nabyłeś co najmniej 6 miesięcy wcześniej i jest to sprzedaż okazjonalna, która nie stanowi wykonywania działalności gospodarczej – transakcji dokonujesz raz na jakiś czas np. w celu pozbycia się nagromadzonych rzeczy czy odświeżenia garderoby – a sprzedawane przedmioty są niskiej wartości, to taka sprzedaż nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT i stanowi czynność zwolnioną od opodatkowania w rozumieniu Ustawy o PCC. Najważniejszy dla Ciebie wniosek – w tej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy i nie będzie obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie sprzedającego oraz obowiązku odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie kupującego. Teoretycznie, nie powinny Cię spotkać żadne problemy podatkowe. Teoretycznie.

Kiedy powstanie obowiązek odprowadzenia podatku?

Najłatwiej na to pytanie odpowiedzieć: w sytuacji odwrotnej.

Po pierwsze, jeżeli dokonujesz sprzedaży rzeczy przed upływem 6 miesięcy od daty jej nabycia.

Po drugie, jeżeli dokonujesz sprzedaży rzeczy w ramach działalności gospodarczej, tj. w celach zarobkowych, we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, to powstały z tego tytułu przychód będzie uznany za pochodzący z pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym przypadku bez znaczenia jest jaki okres upłynął pomiędzy nabyciem a sprzedażą rzeczy.

Jak widzisz, najistotniejszym i podstawowym problemem jest ustalenie, czy sprzedaż jest dokonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej czy jako sprzedaż majątku prywatnego. Co do zasady, jeżeli w ramach jednej lub kilku transakcji doszło do sprzedaży kilku używanych ubrań albo płyt winylowych, to ryzyko, że takie zachowanie zostanie uznane przez organy podatkowe za wykonywanie działalności gospodarczej jest niewielkie. Przepisy nie przewidują jednak żadnej granicy ilościowej czy kwotowej, od której można mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej, pozostawiając tym samym duże pole do interpretacji po stronie organów podatkowych.

Jeżeli przez rozpoczęciem korzystania z platformy internetowej wiesz, że Twoja działalność będzie miała charakter zorganizowany i ciągły, a podstawowym założeniem jest uzyskanie dochodu, ale nie wiesz, jaka będzie skala tego przedsięwzięcia, to warto rozważyć działalność gospodarczą nierejestrowaną. Działalność nierejestrowana to „firma na próbę”. Działalność nierejestrowana to minimum obowiązków: nie masz obowiązku zgłoszenia firmy w ewidencji przedsiębiorców – CEiDG, GUS i urzędzie skarbowym, nie masz obowiązku opłacania składek ZUS, nie musisz prowadzić księgowości – poza prostą ewidencją sprzedaży – nie masz obowiązku odprowadzać podatku VAT z uwagi na zwolnienie podmiotowe, a podatek dochodowy zapłacisz dopiero na koniec roku.

Jeżeli przez rozpoczęciem korzystania z platformy internetowej wiesz, że Twoja działalność będzie miała charakter zorganizowany i ciągły, a podstawowym założeniem jest uzyskanie dochodu i planujesz szeroki rozwój swojej działalności np. poprzez stworzenie marki osobistej czy internetowego butiku, to warto rozważyć zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Jakie ryzyko podatkowe wiąże się ze sprzedażą na Vinted?

Po pierwsze, ryzyko kontroli skarbowej. W komunikacie przekazanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) Polskiej Agencji Prasowej możemy przeczytać, że „KAS wspiera rzetelnych przedsiębiorców dba o uczciwą konkurencję i walczy z przestępczością ekonomiczną. Typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne”. Co to oznacza w praktyce? Kontrola skarbowa może się przytrafić każdemu. Warto przypomnieć, że organy podatkowe dysponują szerokim zakresem informacji na temat obywateli oraz wachlarzem narzędzi pozwalających na sprawdzenie czy wywiązują się oni z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego np. poprzez przeprowadzenie kontroli skarbowej, w tym przeprowadzenie kontroli krzyżowej, czy nabycia sprawdzającego.

Po drugie, przeprowadzona kontrola skarbowa może zakończyć się wydaniem decyzji, w której organ podatkowy, uzna, że sprzedaż była dokonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i określi sprzedającemu podatek dochodowy od osób fizycznych z dochodów uzyskanych z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, polegającej na sprzedaży internetowej.

Po trzecie, przeprowadzona kontrola skarbowa może zakończyć się wydaniem decyzji, w której organ podatkowy uzna, że sprzedaż ma charakter działalności gospodarczej i określi sprzedającemu podatek od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Granica pomiędzy sprzedażą w ramach działalności gospodarczej a sprzedażą w ramach zarządu majątkiem prywatnym, jest jest płynna, co powoduje, że w wielu przypadkach pojawiają rozbieżności i spory między podatnikami a organami podatkowymi w zakresie kwalifikacji sprzedaży.

Czy Dyrektywa DAC7 wprowadza zmiany w stosunku do przepisów krajowych? Czy pojawi się obowiązek odprowadzania podatku?

Pytania o to, czy użytkownik Vinted będzie musiał zapłacić podatek zaczęły się pojawiać wraz z perspektywą wdrożenia przez Polskę unijnej dyrektywy DAC7, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek przekazywania informacji dotyczących sprzedaży towarów, sprzedawców wykorzystujących platformy cyfrowych oraz zysków, które uzyskali oni za pośrednictwem platform cyfrowych. Nowe obowiązki sprawozdawcze będą dotyczyć operatorów platform – Vinted ma obowiązek raportowania szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji dotyczących swoich użytkowników, w tym. min. ile zarobili sprzedający. Obowiązek raportowanie nie obejmuje wszystkich podmiotów, a jedynie sprzedawców, którzy, w danym okresie sprawozdawczym – dla uproszczenia, w danym roku podatkowym – dokonali przynajmniej 30 transakcji za pośrednictwem platformy, uzyskując przy tym wynagrodzenie w kwocie co najmniej 2 000 euro.

Co to w praktyce oznacza dla użytkowników platformy?

Celem Dyrektywy DAC7 jest zwiększenie transparentności rynku e-commerce i zapobieganie oszustwom podatkowym, a także zapewnienie, że gdy występuje sprzedaż w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, to obowiązek zapłacenia podatku zostanie realizowany. Dyrektywa DAC7 nie wprowadza zmian do krajowych przepisów podatkowych, przy spełnieniu warunków z art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT sprzedaż używanych rzeczy w dalszym ciągu nie podlega opodatkowaniu. Od wprowadzenie Dyrektywy DAC7 Vinted ma obowiązek raportowania o Twojej sprzedażowej aktywności, ale nie nakłada na Ciebie nowych obowiązków podatkowych.

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł rozwiał większość Twoich wątpliwości. Pamiętaj, że przepisy prawa podlegają ciągłym zmianom, a informacje zawarte w niniejszym artykule są aktualne na dzień jego publikacji. Poradnik ma charakter ogólny, każdy problem prawny wymaga odrębnej, indywidualnej analizy. Jeśli masz dodatkowe pytania albo chciałbyś uzyskać indywidualną poradę prawną, nie wahaj się i skorzystaj z formularza kontaktowego, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących odpowiedzi.

 

 

Potrzebujesz konsultacji w podobnym przypadku?